ROPS – VLAZNIA SCHODER 1-0
RoPS selviytyi Cup-voittajien cupissa toiselle kierrokselle ja vastustajaksi tuli albanialainen KF Vllaznia Shkodër. RoPS voitti ensin vieraissa ja kotiottelu Rovaniemellä pelattiin marraskuussa. Kun siihen aikaan Keskuskentällä ei ollut lainkaan valaistusta, ottelu pelattiin keskellä päivää. Rovaniemi pysähtyi. Ihmiset pääsivät töistä ja lapset koulusta. Katsomossa oli 8 500 katsojaa. Ihmisiä istui puunoksilla ja talojen katoilla. Kentänlaidalla paloi jätkänkynttilöitä, kun oli niin kylmä.
Itse, seiskaluokkalaisena, jouduin pelipäivänä koulussa jälki-istuntoon. Sieltä suoraan vauhdilla Keskuskentälle juuri, kun ottelu alkoi. Koulureppuni oli täynnä vessapaperia. Sitä oli kerätty kaupungin yleisistä vessoista. Paperia piti tietysti heittää kentälle. Muistan, kun Steven Polack, naapurini, teki kotijoukkueen voittomaalin. Sen jälkeen puolessa minuutissa reppuni tyhjeni. Kyseinen ottelu on Rovaniemen merkittävin jalkapallo-ottelu ikinä.
RoPS eteni kolmannelle kierrokselle. Seuraavat pelit pelattiin maaliskuussa. Vastustaja oli Olympique de Marseille. RoPS:n kotipeli pelattiin Italiassa, kun Rovaniemellä oli vielä siihen aikaan vuodesta täystalvi.
TP-SEINÄJOKI – ROPS 0-1
En ollut mitenkään valmistautunut menemään maaliin. Laitoin varusteet rauhassa päälleni, vaikka joku yritti hoppuutella. Maalivahdin rooli oli siihen aikaan muuttumassa. Olin Viitasen vastakohta pelaamalla palloa myös jalalla. Pääsin esittämään vahvuuksiani. Voitimme ottelun ja se oli samalla Kari ”Karo” Virtasen ensimmäinen ottelu valmentajana RoPS:ssa. Olimme sarjataulukossa jumbona, mutta tästä ottelusta alkoi joukkueen nousu. Siitä lähtien pääsin pelaamaan säännöllisesti. Silloin toisen epäonni oli minun onneni.
FC INTER – JARO 2-0
Ottelussa Mika Mäkitalon liukutaklaus meni pitkäksi ja hän taklasi samalla kentän reunalla poplari päällä seisseen Stefan Håkansin nurin. ”Stefu” vain nauroi tilanteelle. Toinen yksityiskohta, minkä muistan hyvin, oli se, kun juhlitessa ottelun jälkeen yksi kultamitali hävisi kentälle. Nauha petti maalivahti Oskari Forsmanin kaulasta. Kenttä oli yhtä velliä ja sinne sekaan pudonnutta mitalia ei koskaan löydetty. Oskari sai myöhemmin uuden mitalin tilalle.
INTER – TPS 2-0
Toiselle puoliskolla saimme nopeasti johtomaalin. Siihen aikaan oli voimassa vierasmaalisääntö eli TPS:lle olisi riittänyt tasoitusosuma. Tepsi painosti, mutta onnistuimme tekemään ottelun loppupuolella toisen maalin. Säilymme Veikkausliigassa. Tuntui kuin olisimme voittaneet mestaruuden. Vieläpä TPS vastassa.