Uukuniemen kirkko on yksi Parikkalan seurakunnan kolmesta kirkosta

UUKUNIEMI / ETELÄ-KARJALA – Uukuniemi on nykyisin pieni kylä aivan Suomen itärajan tuntumassa. Nykyinen rajaviiva on peräisin Moskovan rauhasta 1940, jolloin Uukuniemi menetti kolme neljäsosaa maa-alastaan Neuvostoliitolle.

Moni uukuniemeläinen joutui lähtemään evakkoon. Uusi koti löytyi Suomen puolelta. Pieni Uukuniemi jatkoi itsenäisenä kuntana aina vuoden 2004 loppuun asti. Edessä oli liittyminen naapuri Saaren kanssa Parikkalan kuntaan. Nyt Uukuniemen pitäjässä asuu enää muutama sata asukasta. Yhteistä heille on kiintymys kotiseutuun.

Uukuniemelle saavuttaessa ei voi olla huomaamatta parhaat päivänsä nähnyttä urheilukenttää. Sen nykyisin hieman kulahtanut moukarihäkki kuitenkin muistuttaa Uukuniemen kuuluisasta olympiavoittajasta. Juha Tiainen on haudattu Uukuniemen hautausmaalle. Hautakiveen on ikuistettu olympiarenkaat.

Myös ampumahiihtäjä ja maailmanmestari Juhani Suutarinen sekä näyttelijä Tapio Hämäläinen ovat syntyneet Uukuniemellä. Miss Suomi vuodelta 1966, valtiotieteen maisteri Satu Procopé toimi kolmisen vuotta vajaan 700 asukkaan Uukuniemen kunnanjohtajana.

Kylän komein rakennus on 1700-luvun lopulla valmistunut puukirkko, kylän neljäs kirkko. Sen suunnittelijasta ei ole jäänyt merkintää historiankirjoihin. Nykyasussaan kirkko on tyyliltään 1800-luvun empireä. Muutostöistä vastasi kolmannen polven kirkonrakentaja Juho Tolpo, joka tuli kuuluisasta kirkonrakentajasuvusta. Hän rakensi myös Uukuniemen kirkon kellotapulin. Tolpo vastasi muun muassa Ruokolahden kirkon rakentamisesta.

Muodoltaan Uukuniemen kirkko on ristikirkko, joten tilaa riittää kaikille uukuniemeläisille. Tilantuntua korostaa ristikeskuksen tornimainen kupoli.

Ristiinnaulittua esittävän alttaritaulun on maalannut Mikko Kiljander vuonna 1883.

Sankarihautausmaan ristien suuri määrä tekee vaikutuksen. Tänne on haudattu talvi- ja jatkosodassa kaatuneita vainajia yli 200. Muistomerkin nimi on Rauha teille.

YLE:n sivuilta voi katsoa mielenkiintoista tarinaa uukuniemeläisen Matti Pirhosen elämästä. Pirhonen oli kyläläisten keskuudessa valittu hyväksi uukuniemeläiseksi

KATSO TÄÄLTÄ

UUKUNIEMEN KIRKKO

Osoite: Uukuniementie 1016, Uukuniemi (Parikkala).

KARTTA

Lue lisää

ETUSIVU

SISÄLLYSLUETTELO