TUTO Hockeyn Samuli Marjeta on Mestiksen mielenkiintoisin valmentaja – juuri nyt

Tekee mieli ottaa hattu pois päästä aina, kun TUTO Hockeyn urheilujohtaja Pekka Virta kävelee vastaan. Kupittaan jäähallin käytävillä on nähty harvakseltaan TUTO-logolla varustettua entistä turkulaisseuran pelaajaa ja valmentajaa, joka olisi itse nostanut päänsä yläpuolelle Kanadan maljaa.

Valmentaja Virralle se suotiin keväällä 2021, kun Rauman Lukko voitti Suomen mestaruuden.

Tämä tarina ei kuitenkaan kerro mestarivalmentaja Pekka Virrasta, vaan TUTO Hockeyn nykyisestä päävalmentaja Samuli Marjetasta. On kuitenkin totuttu siihen, että aina Marjetasta kirjoitettaessa viitataan myös Pekka Virtaan.

Ei tehdä myöskään nyt poikkeusta.

Totuus on kuitenkin se, että ilman urheilujohtaja Virtaa tuskin Marjetakaan olisi turkulaisen Mestis-joukkueen päävalmentaja. Parivaljakko tunsi toisensa hyvin jo ennen Marjetan Turkuun tulemista.

– HIFK-aikana juttelin Rindellin Harrin kanssa. Hän oli auttanut minua jo pitkään. Harri ehdotti ottamaan yhteyttä Virran Pekkaan. Tavattiin ja siitä se yhteistyö lähti.

Virran kerrotaan olleen ja olevan yhä Marjetan henkilökohtaisena mentorina. Hyvin ovat neuvot menneet perille, sillä oppipojan sanotaan pelaavan täydellisesti oppi-isänsä pelikirjaa.

– Peli oli juuri sitä, mitä haluammekin. Tämä on meidän tapamme ja tyylimme pelata, totesi Mestiksen tämän hetken mielenkiintoisin valmentaja Marjeta voittoisan Jokerit-ottelun jälkeen.

Mitä tällä tarkoitetaan?

– Lähtökohta on siinä, että kaikki kentällä olevat viisi pelaajaa näkyvät yhtä aikaa TV-ruudussa. Sitä me harjoittelemme, miten vastustaja siihen reagoi ja minkälaisia seurauksia tulee, kun olemme pystyneet pelaamaan viisikkona. Silloin, kun kiekko on meillä, se ei ole vastustajalla eikä se voi tehdä maalia. Tämän päälle tulee paljon pieniä nyansseja.

Marjetan tulo Turkuun aikaistui, kun TUTO Hockeyn päävalmentaja Jonne Virtanen ylennettiin liigavalmentajaksi Mikkelin Jukureihin. Osa ehkä oletti, että Virta olisi itse vetänyt Tuton kauden loppuun. Ei vetänyt, koska puolieläkeläinen urheilujohtaja Virta on kertonut hänen valmennusuransa olevan ohi.

Alle nelikymppisestä Samuli Marjetasta tulee mieleen maajoukkueen nykyinen päävalmentaja Antti Pennanen. Jälkimmäinen oli taannoin tuttu näky Kupittaalla Tuton vastustajan valmentajana. Pennanen on edennyt huipulle pitkän kaavan mukaan.

Marjetaa ja Pennasta yhdistää vaatimaton oma pelaajaura. Kumpikin on valmentanut kaikkia junioreiden ikäluokkia alhaalta ylös. Näytöt on annettava valmentajana, ei mestaruuksia voittaneena entisenä tähtikiekkoilijana. Jälkimmäisellä nousu valmentajana parrasvaloihin voi tapahtua nopeammin, joskus jopa suoraan liigajoukkueen peräsimeen.

– En mieti sitä sillalailla, että se on minulta pois, jos joku pääsee nopeammin jonnekin. Jokainen kulkee oman polkunsa. Tämä on minun matkani, tietoinen valintani.

On kahdenlaisia valmentajia: niitä, jotka ovat saaneet jo potkut ja niitä, jotka tulevat saamaan potkut. Potkujen myötä valmentajasta tulee vasta oikea valmentaja. Vaikka Marjetalla on valmennusvuosia takana jo runsaasti, hän ei ilmeisesti siis ole vieläkään oikea valmentaja…

– Ehkä ne potkut joskus tulevat minullekin, tavalla tai toisella. Eipä niitä kannata etukäteen miettiä. Ainoa, mihin voin vaikuttaa, on tässä hetkessä. Muissakin ammateissa ihmisiä tulee ja menee. Suomessa ajatellaan, että potkujen jälkeen ei enää osaa mitään. Oli valmentaja Liiga- tai Mestis-tasolla, niin kyllä jokainen on kuitenkin pirun osaava ihminen siihen ammattiin.

Pohjoisessa Keminmaalla vuonna 1987 syntynyt Marjeta pelasi juniori-ikäisenä kiekkoa oululaisessa Kiekko-Laserissa. Aikuisiällä tilastoihin merkittiin pari ottelua RoKi:ssa. Valmennusura alkoi Kiekko-Laserin U20-joukkueen apuvalmentajana. Pohjoisesta matka jatkui etelään ensin Espooseen ja myöhemmin HIFK:n junnuvalmentajaksi.

Valmentaja Samuli Marjetan nimi alkoi näkyä lehtien sivuilla, kun Satakunnan Kansa kiinnostui Porin Ässien innokkaasta B-juniorivalmentajasta. Täysosuma tuli keväällä 2024, kun patapaitojen A-nuoret voittivat Suomen mestaruuden.

Nimi Marjeta opittiin tuntemaan myös Turun kiekkopiireissä, sillä hänen valmentamansa mestarijoukkue pelasi loppuotteluissa TPS:n Fredrik Norrenan valmentamaa joukkuetta vastaan.

– Oman joukkueeni itsetunto ja luottamus olivat sitä luokkaa, että joukkuetta oli vaikea voittaa. Viimeisen finaalin kaksi viimeistä erää oli meiltä ihan huikeaa pelaamista. Siinä sen eron näki hyvin. Meillä oli joukkueessa huippupelaajia, mutta niin oli myös hyvän kauden pelanneessa TPS:ssä. A-junnujen SM-sarjan loppuottelut ovat aina loistavaa jääkiekkoa.

Nykyajan valmentajalta vaaditaan myös alan koulutusta. Marjeta on suorittanut valmentajan erikoisammattitutkinnon. Lisäksi hän on suorittanut opintoja psyykkisen valmentajan koulutuksen sekä mentaalivalmennuksen koulutuksen alalta. Ehkä tässä on syy, miksi nykyajan humaaniksi valmentajaksi kutsuttu TUTO Hockeyn nykyinen ”käskyttäjä” korostaa joukkueen yhteishengen merkitystä.

– Pyritään olemaan sellaisia kuin ollaan ja voidaan kommunikoida rehellisesti toisillemme. Siitä se joukkuehenki kasvaa. Onhan se iso asia, että kaikki viihtyvät. Uskotaan siihen, kun hikoillaan paljon yhdessä. Pitkää yhteistä päivää tässä tehdään.

Tuto on ylivertainen ja johtava kiekkokontrollijääkiekon joukkue Suomessa tällä hetkellä. Joukkue pelitapoineen on häirikkö Mestiksessä. Aivan samalla tavalla kuin Virran Kalpa ja Lukko olivat aikoinaan SM-liigassa. (Petteri Sihvonen)

– Ehkä me tehdään jotain hyvin verrattuna muihin, näin sen itse ymmärsin.

Turku on perinteinen palloilukaupunki, jossa tarjonta on monipuolista. Talven aikana pelataan parisataa eri lajien liiga- ja divariottelua, joten turkulaisella on mistä valita. Kun pelataan mestaruudesta, väki tulee paikalle – oli laji, mikä tahansa. Muuten voi olla perin hiljaista. Tämä koskee myös TUTO Hockeyn otteluita Kupittaalla.

– Samalla tavoin se menee Porissakin. Ensin käydään katsomassa, kun joukkue konttaa. Sitten käydään ihmettelemässä kuinka huonoja ne oikeasti ovatkaan, ennen kuin lopetetaan kokonaan käymästä matseissa. Näin se menee koko Suomessa, oli laji mikä hyvänsä. Olemme menestyshullua kansaa.

Kahden Jokerit-voiton jälkeen Tuton päävalmentaja Samuli Marjeta on nyt Mestiksen kuumin koutsi. Haastatteluja ja lehtijuttuja riittää.

Ensi viikolla voi olla jo hiljaisempaa.

Kaksi voittoa Jokereista takaa medianäkyvyyden.
Samuli Marjeta (vas.) ja Pekka Virta.

ETUSIVU

Yhteistyössä

Jälkipeli kurkistaa kulissien taakse.
Nostaa esiin urheilun arjen sankareita ja mielenkiintoisia tarinoita, jotka harvemmin saavat julkisuutta. Yli lajirajojen. Herkullisimmatkaan tarinat eivät katoa, vaan löytyvät Jälkipeli-sivuilta. Kerro oma ehdotuksesi, niin Jälkipeli tulee paikalle!