VARSINAIS-SUOMI / TAALINTEHDAS – Entisen Dragsfjärdin kunnan keskustaajama Taalintehdas on Kemiönsaaren vilkkaimpia kesäkohteita. Moni saapuu tänne veneellään. Kylä on kehittynyt vanhan masuunin ympärille.
Teollisuustoiminta on hiipunut, mutta raudanvalmistuksen historia on yhä monin paikoin nähtävissä. Yksi mielenkiintoisimmista tai ainakin erikoisimmista tutustumiskohteista on satama-alueen ulkopuolella sijaitseva Taalintehtaan kirkko. Erikoiseksi sen tekee käytetty rakennusmateriaali. Kirkko on tehty jätteestä, paikallisen tehtaan raudan valmistuksesta syntyneestä kuonatiilestä.
Kyseessä on kuona-aineesta muotoiltu musta tiili, johon on tiivistynyt joukkoon uunin kovassa kuumuudessa lasiaista. Slagitiili säihkyy sinisen ja vihreän eri sävyissä. Kirkon materiaalina Taalintehtaan kuonatiili on täysin poikkeuksellinen.
Poikkeuksellinen on myös kirkon syntyhistoria. Vuonna 1922 valmistuneen kirkon rakennutti talkoilla Taalintehtaalla toiminut metodistiseurakunta. Arkkitehti Karl Andström suunnittelin kirkon, joka runsaan kymmenen vuoden kuluttua vaihtoi kuitenkin omistajaa. Ruukin omistaja paroni Gustaf Wred osti kirkon 1930-luvulla ja tarjosi sitä evankelisluterilaiselle seurakunnalle vuokrattavaksi. Seurakunta päätti lopulta ostaa kirkon tontteineen vuonna 1978.
Taalintehtaan kirkko ei ole suuren suuri. Istumapaikkoja on vain 150. Tunnelma pastellisävyisessä kirkossa on sitäkin kodikkaampi.
Kirkon omanlaisensa kellotapulin vuodelta 1959 on suunnitellut Dag Englund (1906-1979).
Kirkko on niukasti koristeltu. Kolmiosainen alttaritaulu Golgata on laadukas, onhan sen maalannut Turun taidemuseon johtaja, taidemaalari Axel Haartman. Hän kuului äitinsä puolelta Wreden aatelissukuun.
Baltic Jazz on vuosittain Taalintehtaalla järjestettävä jazzfestivaali. Kirkon akustiikka on hyvä, niinpä osa musiikkitapahtuman konserteista on pidetty kirkkosalissa. Myös Kemiönsaaren Musiikkijuhlat käyttää kirkkoa konserttisalinaan.
Melko poikkeuksellista lienee se, että kirkkorakennus toimii myös asuntona. Kirkon yläkerrassa on huoneisto, joka alun perin oli varattu kanttorille. Onpa siellä ollut lasten leikkikoulukin. Nyt se on vuokrattu asunnoksi yksityishenkilölle.
TAALINTEHTAAN KIRKKO
Osoite: Metsäkodintie 2, Taalintehdas.
LUE MYÖS: Björkbodan lukkomuseo tärkeä osa Kemiönsaaren historiaa
LUE MYÖS: Dragsfjärdin Adolfin kirkko sijaitsee luonnonkauniilla paikalla
LUE MYÖS: Kemiön kirkko oli Amos Andersonin rippikirkko
LUE MYÖS: Luontokeskus Sinisimpussa perehdytään saariston eläimistöön ja kasvillisuuteen
LUE MYÖS: Sagalund on Suomen ensimmäinen ulkoilmamuseo
LUE MYÖS: Amos Andersonin Söderlångvikin kartano tarjoaa unohtumattoman elämyksen
LUE MYÖS: Taalintehtaalla entisaikojen ruukkihistorian aistii kaikkialla
LUE MYÖS: Kemiönsaaren Västerbuktenin uimaranta on harvinaisuus – tänne kannattaa tulla kauempaakin
LUE MYÖS: Västanfjärdin uusi kirkko – ulkoa kansallisromantiikkaa, sisältä jotakin aivan muuta
LUE MYÖS: Västanfjärdin vanha kirkko jätettiin purkamatta – hyvä niin!